Svet Gravel kolesarskih dirk postaja vse bolj priljubljen, tako na mednarodni kot nacionalni ravni. V ZDA se je ta disciplina že trdno uveljavila, z ustanovitvijo številnih profesionalnih ekip, ki se osredotočajo prav na to hitro rastočo disciplino.

Ni presenetljivo, da se tudi v Sloveniji mnogi kolesarji, bodisi cestni bodisi gorski, navdušujejo nad “gravlom“, saj želijo preizkusiti nekaj novega. Vendar pa se morajo zavedati, da prehod na tovrstne preizkušnje prinaša nekatere izzive in tveganja, če se ne pripravijo ustrezno.

Najprej je pomembno razumeti vrsto Gravel dogodka. Nekatera makadamska tekmovanja so po strukturi podobna cestnim granfondom, z le nekaj zahtevnejšimi odseki in razdaljami, ki so primerljive s tistimi na cestnih dirkah. V takšnih primerih je prehod s cestnega kolesarjenja na gravel manj zahteven, če seveda imamo nekaj osnovne tehnike za vožnjo po makadamu. Na drugi strani pa obstajajo ekstremni gravel dogodki, ki so bistvo te discipline in od kolesarjev zahtevajo povsem drugačne priprave.

Z vidika priprave je ključno, da se osredotočimo na dolge, nizkointenzivne vožnje, s katerimi telo postopoma navadimo na premagovanje razdalj blizu 300 ali celo 400 kilometrov. Poleg tega je nujno vključiti trening moči, tako na kolesu kot v telovadnici, saj ni dovolj le prevoziti številne kilometre. Razvoj različnih komponent moči omogoča vzdržljivost in ekonomičnost, kar je na dolgih razdaljah ključnega pomena. Trening zgornjega dela telesa pa pomaga preprečiti bolečine v hrbtu in druge neprijetne težave.

Pri nastavitvi položaja na kolesu dajte prednost udobju pred zmogljivostjo, saj dolge ure v sedlu obremenjujejo sklepe. Pravilen in udoben položaj je bistven, da se izognete nepotrebnim nevšečnostim.

Prav tako je pomembno trenirati prebavni sistem. Na dolgih tekmah namreč ne potrebujete le močnih nog, temveč tudi sposobnost prebavil, da učinkovito absorbirajo hranila. Pogosto se zgodi, da zaradi tekmovalne vneme pozabimo na ustrezno prehrano in vnos ogljikovih hidratov, kar lahko vodi do občutnega padca energije. Nenehno uživanje lahko prebavljive hrane, tudi kadar nismo lačni, je ključno za preprečevanje teh težav.

Na koncu ne pozabite na tehnične vidike vaše opreme (rezervna zračnica, pumpa itd…). Vedno imejte pri sebi vse potrebno za neodvisnost od drugih in dajte prednost zanesljivosti komponent pred njihovo težo.